DLACZEGO SYSTEM ZAŁADOWCZY (ZĘBY) ŁYŻKI JEST ISTOTNY ?Zęby do łyżek esco

Wielu właścicieli maszyn budowlanych  nie zwraca uwagi na rodzaj i producenta zębów, których używają  w swoich  koparkach i ładowarkach. Faktem jest, że dla wielu z nich system zębów jest tematem pobocznym, mało istotnym  a główna uwaga skierowana jest na obsługę maszyny i jak najniższe koszty bieżące eksploatacji maszyny.

 Czy taki stosunek do zębów w łyżkach jest właściwy?

Dziecko wie, że jeżeli coś jest tępe lub bardziej owalne trudniej wchodzi w materiał i potrzebuje użycia znacznie większej siły aby przełamać siły oporu. To samo dotyczy zębów do łyżek. Operator koparki  z zużytymi zębami, które są krótkie i zaokrąglone na końcu musi użyć więcej gazu zwiększając tym samym ciśnienie w układzie hydraulicznym, co naturalnie przekłada się na większą konsumpcję paliwa, cięższą pracę pomp hydraulicznych i obciążenie wszystkich elementów układu hydraulicznego.

W przypadku operatora ładowarki do powyższych mankamentów należy dorzucić dodatkowe zużycie opon, które następuje w momencie wejścia w  materiał. Zużyte i owalne zęby przenoszą siły oporu na koła (opony) ładowarki.

zęby do łyżek wydajnośc

Użycie maszyn w przemyśle wydobycia surowców mineralnych wymusza na operatorach najbardziej istotny parametr – wydobycie i załadowanie maksymalnie możliwej masy urobku w ciągu godziny. W maszynach w ruchu ciągłym wydajność jest najistotniejszym czynnikiem pożyteczności i obniżenia kosztów eksploatacyjnych. W tym przypadku, bardziej  niż w robotach inżynieryjnych i drogowych, jakość zębów ma bardzo istotne znaczenie i jest widoczna bardziej niż przy innych rodzajach prac.

Od wielkości maszyny  i rodzaju materiału wydobywanego  zależy  wielkość i odpowiedni kształt zębów. Użyty system zębów zwiększa wydajność pracy poprzez skrócenie czasu potrzebnego do wymiany zużytych zębów, co w przypadku wydobycia w materiałach abrazyjnych zdarza się częściej. Pozwala na bezpieczniejszą wymianę zębów poprzez użycie prostych narzędzi a w przypadku stosowania systemu zębów ESCO ULTRALOK na „bezmłotkową” ich wymianę.

Rodzaj użytego materiału ma kluczowe znaczenie dla żywotności zęba. Firma ESCO używa odpowiedniego odlewu, który po utwardzeniu na wskroś ma powierzchniową twardość 520-540HB, która z twardością wewnętrzną  zęba ma różnicę  tylko 10%. Powoduje to zdecydowanie dłuższą trwałość zęba  przez co zmniejsza koszty eksploatacji maszyny. Specjalnie zaprojektowane kształty dostosowane do warunków pracy powodują, że zęby zachowują swoją penetrację do końca ich używania. Dodatkowo, towarzyszy temu większy współczynnik napełnienia łyżki co, jak wspomniano wcześniej, przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

tabela_zeby
esco_

Powyższe zestawienie pokazuje, że niewielkie różnice w wydajności podczas jednego cyklu przekładają się na wymierne korzyści w postaci większego wydobycia.

Wszystkie powyższe parametry zębów do łyżek spełnia wiodący producent na świecie – Firma  ESCO. Sukces systemu ULTRALOK pokazuje, że nie najniższa cena zęba decyduje o obniżeniu kosztów wydobycia tylko jakość i system mocowania zębów w końcowym rozliczeniu jest rozwiązaniem tańszym.